Ασταμάτητος ο ΓΑΣ «Μελίκη», έβαλε φρένο στο σερί του ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια»-Πάλεψε αλλά έχασε στην Αριδαία ο Ζαφειράκης Ν.

Ακάθεκτος προς την επιστροφή του στη Γ' Εθνική βαδίζει ο εκπληκτικός ΓΑΣ «Μελίκη», που επιβλήθηκε και του ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια» με 77-53, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι παίκτες του Ασλανίδη ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 35 πόντους, 65-30 στο 28', με τους φιλοξενούμενους απλά να κατεβάζουν την έκταση του σκορ στην τελευταία περίοδο, όπου οι δυο προπονητές χρησιμοποίησαν νεαρούς παίκτες. Στην αντίπερα όχθη η ήττα αυτή σταμάτησε στους δέκα αγώνες το εκπληκτικό σερί της ομάδας της Αλεξάνδρειας, δεν μειώνει όμως στο ελάχιστο την εξαιρετική δουλειά του Γκένογλου και των παιδιών του. Πλήγμα για τους φιλοξενούμενους ο τραυματισμός του Καρκάρα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, χάνοντας έτσι μεγάλο μέρος της δυναμικότητάς τους κάτω από τα καλάθια.

Στην Αριδαία ο Ζαφειράκης έβαλε δύσκολα στον τοπικό ΦΟ, που βρήκε όμως τον τρόπο να φτάσει στο ροζ φύλλο του αγώνα με 68-61 και να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι είχαν μικρή διαφορά στο πρώτο μέρος (37-32) και παρά την πίεση των Ναουσαίων οι οποίοι ισοφάρισαν σε 51-51 στο 27', κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμοι και να πάρουν δυο πολύτιμους βαθμούς.