ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U12 : Εντυπωσιακό φινάλε

• ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U12 : Εντυπωσιακό φινάλε

Σε δυο δόσεις ολοκληρώθηκε φέτος η τελική φάση του πρωταθλήματος U12 της ΕΠΣ Ημαθίας στην οποία συμμετείχαν οι τέσσερις κατά τερκμήριο, καλύτερες ομάδες: Ο ΝΠΣ Βέροια, η ΑΕΠ Βέροιας, οι Τηλέμαχοι Αλεξάνδρειας και η Ακαδημία Μακροχωρίου.

Τόπος διεξαγωγής από την ΕΠΣ Ημαθίας που ήταν και η διοργανώτρια του πρωταθλήματος, ορίστηκε το γηπεδο της Ραχιάς και χρόνος το Σάββατο 10 Ιουνίου το απόγευμα.

Ο μικρός τελικός μεταξύ των Τηλεμάχων Αλεξάνδρειας και της Ακαδημίας του Μακροχωρίου ξεκίνησε κανονικά στις 5.30μ.μ. και ολοκληρώθηκε με νίκη της ομάδας της Αλεξάνδρειας με 2-1.

Αμεσως μετά την απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων στους φιναλιστ του μικρού τελικού δόθηκε η σέντρα του μεγάλου τελικού μεταξύ του ΝΠΣ Βέροια και της ΑΕΠ Βέροιας ο οποίος όμως διεκόπη στο 48ο λεπτό και ενω το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο (0-0) λόγω έντονης βροχόπτωσης. Τα 12 λεπτά που απόμειναν για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι (οι αγώνες των U12 έχουν διάρκεια 60 λεπτών) παίχθηκαν τέσσερις ημέρες αργότερα την Τετάρτη 14 Ιουνίου στο ίδιο γηπεδο, με το αποτέλεσμα να παραμένει ισόπαλο (0-0). Ετσι ο νικητής και φυσικά ο φετινός πρωταθλητής του πρωταθλήματος των U12 κρίθηκε στα πέναλτι (στο πρωτάθλημα των U12 δεν ισχύει η διαδικασία της παράτασης). Έγιναν συνολικά 18 εκτελέσεις πέναλτι (9 για κάθε ομάδα) με τον ΝΠΣ Βέροιας να παίρνει τελικά την νίκη με 6 έναντι 5 εύστοχες εκτελεσεις και να αναδεικνύεται πρωταθλητής των U12 για την περίοδο 2022-2023.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα από την απονομή στις τέσσερις φιναλιστ του πρωταθλήματος των U12.